[11 lipca 2023] Marsz Pamięci, Pokoju i Zgody w Lublinie. Organizator: Polski Ruch Antywojenny

Plakat ogłoszeniowy Organizatora

80 lat temu zbrojne bandy UPA dokonały ataku na 100 polskich miejscowości położonych na Wołyniu dokonując eksterminacji lokalnej ludności. Dzień ten pamiętany jako „krwawa niedziela” był kulminacyjnym punktem ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich szowinistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii, która stanowiła zbrojne ramię Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich. Historycy szacują, że w wyniku działań banderowców na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej, części województwa lubelskiego i Polesia w latach 1943-1947 zginąć mogło nawet 200 tys. Polaków. Kolejny milion musiał uchodzić z rodzimych stron.
Dziś, 80 lat po tej zbrodni, rodziny ofiar nawet nie mogą pochować swoich bliskich. Rząd PiS nie realizuje polskiej racji stanu i nie zabiega o godny pochówek Polaków leżących na polach, w lasach, w studniach i w dołach śmierci na Kresach II RP. Wola polityczna rządu Mateusza Morawieckiego objawiła się krzyżem z patyków wbitym w pole. To urąga godności pomordowanych Polaków, których szczątki oczekują katolickiego pochówku.

22 lipca 2016 r. mocą uchwały Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na tę okoliczność wczoraj w Lublinie odbyło się szereg uroczystości.

Region Lubelski uczestniczył w Marszu Pamięci, Pokoju i Zgody zorganizowanym przez lokalne struktury Polskiego Ruchu Antywojennego. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18.00 na Skwerze Ofiar Wołynia przy Pomniku Ofiar Wołynia. Słowo wstępne wygłosił pan Jerzy Andrzejewski z Polskiego Ruchu Antywojennego. Następnie głos zabrał pan Piotr Panasiuk z tegoż Ruchu, pan prof. Ryszard Zajączkowski oraz pan Ryszard Milewski – lubelski radny miejski.
Jako ostatni przemawiał pan Zdzisław Koguciuk, inicjator i członek Komitetu Budowy Pomnika „Polakom, Ofiarom Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich”, a przede wszystkim reprezentant polskich rodzin – ofiar banderowców.
W wystąpieniach wybrzmiał głos prawdy historycznej o zbrodni wołyńskiej. Była to antypolska czystka etniczna, przeprowadzona przez szowinistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa.

Kolejno na Pomniku złożono wieńce i zapalono znicze oraz wysłuchano nagrań z wypowiedziami osób ocalałych z wołyńskiej rzezi. Na zakończenie zebrani odśpiewali Rotę i odmówili modlitwę w intencji pomordowanych Polaków.
Potem w ciszy i w refleksyjnym skupieniu udali się ulicami Lublina na Plac Litewski. Tam przy Pomniku Nieznanego Żołnierza złożono symboliczną wiązankę kwiatów.

Autor wpisu / foto: Małgorzata Chodkowska

Dodaj komentarz