Z Arturem Pietrasem – o idei i znaczeniu krwiodawstwa

Artur Pietras – o idei krwiodawstwa

Okres wyborów do Sejmu i Senatu to zazwyczaj walka polityczna o uzyskanie mandatu, po to, aby realizować swój program i zmieniać rzeczywistość na lepszą. O tym zapewne na wielu spotkaniach Pan opowiadał, przekonywał do swoich pomysłów i wyjaśniał co chce zrobić, co trzeba zrobić, co można zrobić. Tymczasem, my dowiedzieliśmy się, że jest pan popularyzatorem i praktykiem w dziedzinie krwiodawstwa. Odłóżmy w tym przypadku kwestie polityczne na bok i porozmawiajmy o idei krwiodawstwa. Choć pytań, w sferze wspierania tej idei z poziomu przyszłego senatora z ramienia Konfederacji nie pomijamy i chętnie dowiemy się, czy na tym polu jest miejsce do wprowadzania zmian na lepsze.

Jakie wartości są dla Pana ważne w kontekście krwiodawstwa i jak chciałby Pan zainspirować innych do podobnych działań?

Krew to lek, którego nie da się wyprodukować a jest potrzebna do ratowania życia i zdrowia. Jedyna możliwość jej pozyskania to drugi człowiek. Bez honorowego krwiodawstwa nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji oraz ratować ludzi po wypadkach, kiedy pojawia się nagła potrzeba uzupełnienia straconej krwi.

Przez trzydzieści lat oddałem ponad 41 litrów krwi i zawsze odczuwam satysfakcję po jej oddaniu i z tyłu głowy mam myśl, że warto, bo komuś, gdzieś w szpitalu, na chirurgii, onkologii czy na porodówce mogę pomóc powrócić do zdrowia albo nawet uratować życie. A wiem co to znaczy, bo kiedyś ja trafiłem do szpitala na operację i potrzebowałem krwi.

Czy ma Pan jakieś konkretne plany na rzecz wspierania organizacji związanych z krwiodawstwem?

Jak zwykle problemem są pieniądze. W Polsce jest 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 16 z nich znajduje się w stolicach województw, kolejne 5 w miastach powiatowych. Moim zdaniem trzeba zwiększyć ilość Oddziałów Terenowych RCKIK, bo na przykład w województwie lubelskim jest ich tylko dziewięć: Biała Podlaska, Chełm, Kraśnik, Lubartów, Łuków, Puławy, Tomaszów Lubelski, Włodawa i Zamość co zdecydowanie utrudnia oddawanie krwi osobom zamieszkałym w innych miejscowościach. Pewnym rozwiązaniem są krwiobusy, ale one przyjeżdżają na akcję w konkretnym terminie, który z różnych powodów może dawcy nie odpowiadać.

Na pewno dużym ułatwieniem dla krwiodawców byłby nowoczesny ogólnopolski system krewkarty z wpisaną grupą krwi i możliwością zalogowania się do systemu w celu sprawdzenia ilości oddanej krwi, daty ostatniego oddania krwi, wyniku badań itp. Trzeba też wprowadzić jakąś formą podziękowania dla długoletnich krwiodawców czy to w formie nagród czy też jakiś ulg. I tu taka moja dygresja: darmowe leki dla krwiodawców są dobre ale pamiętajmy, że żeby być krwiodawcą trzeba być zdrowym.

Jakie znaczenie ma praca wolontariuszy i organizacji związanych z krwiodawstwem?

Praca wolontariuszy oraz członków Klubów Honorowych Dawców Krwi przy promowaniu krwiodawstwa jest nie do przecenienia. To dzięki nim, ludzie dowiadują się o idei Honorowego Krwiodawstwa i o akcjach oddawania krwi, które chętnie sami organizują.

Jakie zmiany w społeczeństwie są potrzebne, aby jeszcze więcej ludzi odważyło się oddawać krew i aby zwiększyć jej ilość w bankach krwi?

Potrzebna jest edukacja. Żeby zachęcić ludzi do oddawania krwi muszą wiedzieć, co się z tą krwią po oddaniu dzieje, jak i ile czasu jest przechowywana oraz jak w leczeniu wykorzystuje się krew.

Myślę, że niewiele osób wie, że krew pełną stosuje się tylko przy masywnym krwawieniu i transfuzji wymiennej u noworodków. Koncentrat krwinek czerwonych wykorzystuje się np.: do leczenia niedokrwistości u chorych normowolemicznych, a Koncentrat krwinek płytkowych (KKP) stosuje się w leczeniu np małopłytkowości spowodowana niedostatecznym wytwarzaniem krwinek płytkowych.

Jakie korzyści płyną z oddawania krwi dla samych dawców?

Oddając krew dostajemy zwolnienie z pracy lub szkoły (dwa dni), zwrot kosztów podróży do punktu krwiodawstwa, ulgi podatkowe, posiłek regeneracyjny (9 czekolad), możemy otrzymać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, mamy zniżki na niektóre leki (przysługują zasłużonemu honorowemu dawcy krwi), zniżki na bilety PKP, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską oraz różne zniżki w ramach akcji dawcomwdarze.pl. Aktualny stan wiedzy wskazuje na to, że oddawanie krwi może również przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia.

Czy zachęca Pan np. młodzież szkolną do oddawania krwi?

Cały czas zachęcam, nie tylko młodzież szkolną, ale wszystkie zdrowe osoby aby oddawały krew, jestem gotów opowiedzieć swoją historię krwiodawcy, opowiedzieć jak się przygotować do oddawania, jak wygląda samo oddawanie, chętnie rozwieję obawy i obalę mity związane z krwiodawstwem.

Oddaję regularnie krew od trzydziestu lat i zamierzam nadal to robić dlatego zachęcam wszystkich do bezinteresownego oddawania krwi, bo to dar życia.

Dziękuję Panu za rozmowę. Życzę sukcesu w wyborach.

Wywiad przeprowadził Paweł Januszek

Dodaj komentarz