[WIDEO] „Zmarłych pogrzebać” – spotkanie w Opolu Lubelskim poświęcone pamięci Ofiar ukraińskich zbrodni na Polakach w czasie II Wojny Światowej

Za nami kolejne wydarzenie z cyklu spotkań zaplanowanych na pierwszą połowę lipca, organizowanych przy naszym udziale i z naszym partnerstwem medialnym. W poniedziałek (10.07.2023), tym razem w Opolu Lubelskim, mieliśmy przyjemność współtworzyć wydarzenie poświęcone pamięci Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. W 2023 roku przypada 80. rocznica tzw. Rzezi Wołyńskiej – o czym szerzej pisze nasz kolega redakcyjny Karol Kilijanek w tekście „Wołyńskie aporie”.
Spotkanie z udziałem prof. Ryszarda Zajączkowskiego (KUL), poświęcone było przede wszystkim dramatycznej historii Polski, czyli nierozliczonym do dziś zbrodniom ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Polakach w czasie II wojny Światowej. Mowa była o ideologii banderyzmu, który do dziś nie został potępiony i rozliczony, a Ofiary tych bestialskich, szowinistycznych zbrodni na tle etnicznym, do dziś dnia nie doczekały się identyfikacji i pochówku. Część dyskusji, podobnie jak podczas innych wydarzeń organizowanych w udziałem profesora Zajączkowskiego, poświęcona była aktualnym wydarzeniom oraz ocenie zagrożeń związanych z globalizmem. Uczestnicy mogli też zakupić książkę autorstwa prelegenta, pt. „Globalna zmiana. co musimy zrobić i jak działać?„.
Spotkanie odbyło się w formule:
– wykład prof. dr hab. Ryszarda Zajączkowskiego,
– dyskusja uczestników,
– projekcja filmu dokumentalnego pt. „Zmarłych pogrzebać” (2019), w reżyserii Katarzyna Osowska-Wołos. Film powstał nakładem IPN Gdańsk, wyprodukowany został przez Pultyn Studio.
„Dokument został zarejestrowany dzięki ogromnej życzliwości Gdyńskiej Szkoły Filmowej, ale przede wszystkim za sprawą Kresowian ocalonych z Rzezi Wołyńskiej. To Im należą się ogromne pokłony za odwagę i szczere otwarcie się przed kamerami i ekipą filmowców” – to są słowa pani reżyser Katarzyny Osowskiej-Wołos, o których przekazanie przed projekcją zostaliśmy przez Nią samą poproszeni, jednocześnie uzyskując zgodę na otwartą projekcję w Opolu Lubelskim, a na kolejną w Kurowie (16.07.2023). Oficjalną zgodę na odtworzenie tego dokumentu uzyskaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Głos Obywatelski Powiatu Opolskiego, od Gdańskiego IPNu.
Region Lubelski – patronat medialny wydarzenia
Miejsce spotkania: Gościniec pod Lipami w Opolu Lubelskim (serdeczne podziękowania dla właściciela, pana Wojciecha Liponogi za udostępnienie lokalu)
Autor wpisu / foto: Paweł Januszek

Dodaj komentarz